Blog

Blog

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez

Kiedy rozmawiam z Klientami, którzy mówią, że chcą rozwodu, zwykle pierwszym pytaniem, jakie im zadaję, jest o to, na jakim rozwodzie im zależy- czy ma być to rozwód z orzekaniem o winie, czy bez takiego orzekania. Jaka jest różnica między tymi dwoma rodzajami postępowań?

Rozwód bez orzekania o winie  stanowi zwykle najszybszą metodę rozwiązania małżeństwa. Tego typu postępowanie kończy się najczęściej na jednej rozprawie sądowej i nie wymaga przeprowadzania obszernego postępowania dowodowego.

Rozwód z orzeczeniem o winie trwa zwykle dużo dłużej. W tego typu sprawach sąd w toku postępowania będzie badał, czy rozkład pożycia małżonków został spowodowany zawinionym działaniem jednego lub obojga małżonków. W toku postępowania rozwodowego na stronie wnoszącej o orzeczenie rozwodu z wyłącznej winy drugiego małżonka spoczywa ciężar udowodnienia, że doszło do naruszenia przez tego małżonka obowiązków małżeńskich lub zasad współżycia społecznego.

Jak taki wybór wpływa na możliwość dochodzenia alimentów od drugiego małżonka?

W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie możliwe jest zasądzenie alimentów na rzecz drugiego małżonka, gdy ten popadnie w niedostatek. W takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny jest ograniczony w czasie – co do zasady wygasa z upływem 5 lat od daty uprawomocnienia się orzeczenia o rozwód. W wyjątkowych przypadkach sąd ma jednak możliwość wydłużenia tego okresu. Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka znajdującego się w niedostatku obligatoryjnie wygasa przed upływem pięcioletniego terminu, jeżeli były małżonek znajdujący się w niedostatku zawarł nowy związek małżeński.

Niedostatek to stan, w którym małżonek własnymi siłami nie jest w stanie zapewnić sobie środków umożliwiających mu zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb bytowych w całości lub w części, bez względu na to, czy stan ten jest wywołany bezpośrednio rozwodem. Niewykorzystywanie w pełni swoich możliwości zarobkowych wyklucza możliwość przyjęcia, że pozostaje się w niedostatku.

W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, alimenty mogą być zasądzone,  jeżeli orzeczenie rozwodu pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. Małżonek niewinny nie musi znajdować się w niedostatku. Obowiązek alimentacyjny względem małżonka niewinnego jest nieograniczony w czasie. Obowiązek ten wygaśnie jednak, gdy były małżonek uprawniony do alimentów zawrze nowy związek małżeński.

Co kluczowe, małżonkowi uznanemu za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nigdy nie przysługuje prawo do dochodzenia alimentów od byłego małżonka.

Decyzja o tym, jaki chcemy wnieść pozew, wiąże się więc z określonymi konsekwencjami w zakresie obowiązków alimentacyjnych już po rozwodzie. Jeśli nie wiesz, na jaki rozwód się zdecydować, potrzebujesz pomocy w zakresie postępowania rozwodowego albo masz obawy dotyczące tego, czy po rozwodzie będziesz musiał płacić alimenty na rzecz drugiego małżonka, skontaktuj się ze mną, na pewno pomogę Ci podjąć jak najlepszą dla Ciebie decyzję.

PRZYJĄŁEM DO WIADOMOŚCI I ZGADZAM SIĘKorzystanie ze strony internetowej popielarska.pl oznacza akceptację warunków zawartych w polityce prywatności. W szczególności dotyczy to akceptacji przetwarzania i przechowywania danych osobowych zebranych za pomocą niniejszej Strony a wykorzystywanych w celach marketingowych i handlowych. Na tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych, profilowania reklam i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.

W przypadku braku akceptacji na powyższe (i zawarte w 'Polityce prywatności') zapisy, prosimy o niekorzystanie z tej Strony i natychmiastowe jej opuszczenie.