Blog
Jak przygotować się do sprawy o alimenty
Pierwszym zadawanym mi pytaniem, kiedy Klient chce wnosić sprawę o alimenty, jest zwykle pytanie o to, jakich alimentów może się domagać. Moja odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna- to zależy od tego, jakie są koszty utrzymania dziecka.
Jak należy przygotować się do takiej sprawy? Należy zacząć od zebrania dokumentów potwierdzających wysokość comiesięcznych wydatków ponoszonych na utrzymanie dziecka (faktur VAT, potwierdzeń transakcji płatniczych, wyciągów z rachunków bankowych, potwierdzeń zakupu, zaświadczeń, umów z usługodawcami, dokumentów informujących o wysokości zaliczek na czynsz itp.). Zebrane dokumenty należy pokategoryzować według rodzajów danych wydatków. Może się bowiem okazać, że nie wszystkie ponoszone przez nas wydatki na dziecko będą wpływać na wysokość alimentów, których zasądzenia możemy się domagać.
Na wysokość alimentów mają wpływ przede wszystkim usprawiedliwione potrzeby dzieci. Zakres takich potrzeb jest kwestią indywidualną zależną od wieku dziecka, jego stanu zdrowia oraz dotychczasowego poziomu życia. W zakres potrzeb każdego dziecka mających wpływ na wysokość alimentów zalicza się koszty wyżywienia, odzieży, zakupu środków higienicznych lub lekarstw, a także przypadający na dziecko udział w kosztach zużycia wody, prądu i gazu. Jeżeli rodzic ponosi również opłaty związane z uczęszczaniem dzieci do placówek opiekuńczo/edukacyjnych, czy na zajęcia dodatkowe, także te koszty należy uwzględnić przy szacowaniu miesięcznych kosztów utrzymania dziecka. W przypadku ponoszenia kosztów paliwa na dojazdy dzieci do szkoły czy zajęcia dodatkowe (korepetycje, basen, nauka tańca itp.) również takie wydatki należy dodać przy szacowaniu miesięcznych kosztów utrzymania dziecka. Przyjmuje się również, że do usprawiedliwionych potrzeb małoletnich należy zaliczyć wydatki z tytułu zapewnienia dzieciom rozrywki, organizacji urodzin, czy nawet wypoczynku w czasie wakacji oraz ferii (o ile koszty te nie są ponoszone indywidualnie przez drugiego rodzica). Do usprawiedliwionych kosztów utrzymania małoletniego należy również zaliczyć wydatki ponoszone z tytułu zakupu sprzętu sportowego, mebli, sprzętu rtv i agd do pokoju małoletnich.
Usprawiedliwione potrzeby małoletnich to nie jedyny czynnik wpływający na wysokość alimentów. W orzecznictwie sądów powszechnych dominuje pogląd, zgodnie z którym górną granicą zobowiązania alimentacyjnego są możliwości zarobkowe i finansowe obowiązanego do uiszczania alimentów. Należy mieć więc na względzie, że nawet jeżeli przedstawimy sądowi obszerny materiał dowodowy wykazujący wysokie koszty miesięcznego utrzymania dziecka, ale sytuacja majątkowa i finansowa rodzica obowiązanego do uiszczania alimentów realnie uniemożliwia mu partycypowanie w kosztach utrzymania dziecka w dochodzonej wysokości, alimenty zostaną zasądzone w odpowiednio niższej wysokości. Wobec czego w toku postępowania dowodowego kluczowe będzie wykazanie, że sytuacja majątkowa i finansowa rodzica obowiązanego do przekazywania alimentów umożliwia mu partycypowanie w kosztach utrzymania dziecka na dochodzonym przez nas poziomie.
Należy pamiętać, że wykazanie sytuacji majątkowej dotyczy obojga rodziców. Wobec czego również rodzic domagający się od drugiego rodzica alimentów na dziecko powinien przedstawić sądowi swoją sytuację tj. gdzie pracuje, jakie osiąga dochody, jakie ponosi wydatki na własne utrzymanie. W tym celu można przedstawić sądowi zaświadczenie o zarobkach za ostatnie pół roku oraz dokumenty wykazujące ciążące na nas zobowiązania finansowe.
Obowiązek alimentacyjny uwzględnia również sprawowanie pieczy i opieki nad dziećmi. Wobec czego na wysokość dochodzonych alimentów będzie mieć również wpływ rzeczywisty zakres sprawowanej przez drugiego rodzica opieki nad dzieckiem. Im zakres kontaktów rodzica z dzieckiem będzie mniejszy, tym w większym procencie rodzic ten powinien partycypować w kosztach utrzymania dziecka. W przypadku, gdy następuje znaczna dysproporcja w sprawowaniu osobistej opieki nad dziećmi pomiędzy rodzicami, należy przedstawić sądowi dowody wykazujące, w jakim zakresie rodzic zobowiązany do alimentów wykonuje kontakty z dzieckiem. Pomocne może okazać się postanowienie sądu o kontaktach (o ile takie zostało wydane), porozumienie rodzicielskie, korespondencja pomiędzy rodzicami, z której wynika w jakim zakresie odbywają się kontakty, a także ewentualne zeznania świadków.
W sprawie o alimenty kluczowe jest postępowanie dowodowe wykazujące między innymi wysokość poszczególnych wydatków składających się na miesięczne koszty utrzymania dziecka oraz sytuację majątkową i finansową rodziców. Brak jest uniwersalnego katalogu dowodów, które przydadzą się w danej sprawie. Każda sprawa jest indywidualna. Jeśli nie wiesz jak ustalić wysokość dochodzonych alimentów albo jakie dowody należy zgromadzić, skontaktuj się ze mną, na pewno pomogę Ci podjąć jak najlepszą dla Ciebie i Twojego dziecka decyzję.