Blog
Darowizna a podział majątku wspólnego
Jednym z najczęściej zadawanych mi pytań przy rozmowach o podziale wspólnego majątku małżonków jest pytanie o darowiznę. Często zdarza się bowiem, że rozwodzący się małżonkowie albo jeden z nich dostali, najczęściej od swoich własnych rodziców, darowiznę w postaci pieniędzy, innego, mniejszego zwykle, niż to, które później nabyli, mieszkania albo samochodu. Najczęściej dopiero przy podziale majątku moi Klienci zastanawiają się, czy to, co nabyli w darowiźnie rzeczywiście jest tylko ich, czy także – ich byłego już zwykle małżonka.
Zgodnie z przepisami, co do zasady przedmioty nabyte przez każdego z małżonków przez darowiznę w trakcie związku małżeńskim wchodzą w skład majątku osobistego obdarowanego, a więc nie podlegają podziałowi.
Umowa darowizny może jednak zawierać odmienne rozwiązanie. Darczyńca może w treści umowy darowizny zastrzec, że przedmiot darowizny stanie się częścią majątku wspólnego małżonków. W takiej sytuacji przedmiot nabyty w formie darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków i będzie podlegać podziałowi w ramach postępowania działowego.
Odmienna sytuacja występuje w przypadku darowizn przedmiotów zwykłego urządzenia domowego służących do użytku obojga małżonków (np. meble, urządzenia kuchenne), które co do zasady trafiają do majątku wspólnego. Włączenie tego przedmiotu darowizny do majątku osobistego małżonka nastąpić może wyłącznie na wyraźne życzenie darczyńcy. Natomiast przedmioty codziennego użytku nabyte w drodze darowizny przed ślubem wchodzą do majątku osobistego małżonka, który je nabył.
Wydaje się to dość jasne. W praktyce często już takie jasne nie jest -i ustalenie, co, kiedy i komu zostało darowane bywa bardzo trudne. Każdorazowo do oceny, czy otrzymana darowizna wchodzi w skład majątku osobistego, czy wspólnego będzie konieczna analiza treści umowy darowizny oraz zamiaru darczyńców, a w toku postępowania o podział majątku- przeprowadzenie odpowiedniego postępowania dowodowego. W takich przypadkach właśnie przydaje się pomoc doświadczonego prawnika. Zapraszam do kontaktu ze mną, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak dokonać podziału majątku wspólnego i jak rozliczyć otrzymane przed ślubem lub po nim darowizny.